Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  CanCeylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanCeylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Super Moderator
  Üyelik tarihi
  14.Mart.2014
  Mesajlar
  2,640
  Tecrübe Puanı
  8

  yeniii Beyin tümörü ameliyati

  BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI


  Beyin tümörü ameliyatı, beyinde oluşan tümörün ilaç ile dağıtılmasının mümkün olmadığı durumlarda uygulanan bir tedavi biçimidir. Hastanın beyin tümörü ameliyatı olabilmesi için bazı vasıflara sahip olmasının yanı sıra beyinde oluşan tümöründe ameliyat için uygun pozisyonda ve uygun özellikte olması gerekmektedir.Yani beyinde oluşan her tümörün ameliyat ile alınabilmesi mümkün değildir.
  Beyninde tümör oluşan hastanın ameliyat olma aşamasında karar vermesinde, ilgili doktor kadar hasta yakınlarının da etkisi büyüktür. Nihayetinde yapılacak olan beyin tümörü ameliyatı, hastanın endişe yaşamasına neden olabilmektedir. Hasta ameliyat sırasında ve sonrasında gelişebilecek komplikasyonlar konusunda en uygun dil ile aydınlatılmalı, yapılacak ameliyatın artıları ve eksileri konusunda bilgilendirilmelidir.  BEYİN TÜMÖRÜ AMELİYATI VE SONRASINDA HASTANIN YAŞAYABİLECEĞİ SORUNLAR
  Beyin tümörü ameliyatı yapılacak hastanın, ameliyat öncesinde gerekli tetkiklerin yapılabilmesi için hastaneye yatışı yapılır ve ortalama 1 güniçinde tetkik sonuçları elde edilen hastanın eğer ki ameliyatıengelleyecek bir sağlık sorunu yoksa ameliyat için hazırlıklara başlanılır. Beyin tümörü ameliyatı için hastaneye yatışı yapılan hastanın önce saçları kesilir. Ameliyathane ortamında genel anesteziile uyutulan hastanın kafatasında beyin tümörüne ulaşılabilecek en uygun noktada kesi atılır. Açılan yerde kafatasından bir parça uygun ekipman aracılığı ile çıkartılır. Açılan noktadan tümörün olduğu alana ulaşılır, tümörün cinsine ve pozisyonuna göre ya tamamıya da belirlibir kısmı alınır. Çünkü bazı durumlarda beyindeki tümör yarattığı baskının boşalması sonucunda hasta komplikasyon yaşayabilir ve sinir merkezi zarar görebilir. Tümörü alınmasından sonra cerrahın uygun gördüğü şekilde ya çıkartılan kafatası kemiği yada uygun metal kapak yerleştirilir ve kesi yeri kapatılır.  Beyin tümörü ameliyatı sonrasında hastaların karşılaşabileceği komplikasyonlar birkaç sürecek baş ağrısı, ameliyat bölgesinde oluşabilen ödem ve ameliyat yerinin enfeksiyon kapmasıdır. Bunlar dışında hasta bazı durumlarda el ve ayak hareketlerinde dengesizlik yaşayabilir, düşünme ve karar verme kabiliyetinde zayıflama görülebilir. Hasta beyin tümörü ameliyatı sonrasında hastane ortamında ortalama 1 hafta süreyle kalır ve eğer başka bir sorun hissedilmez ise taburcu edilir. Ancak hastanın tamamen ayağa kalkabilmesi için 2-3 ay gibi bir zamana ihtiyacı vardır.
  Konu Bilgileri
  Benzer konular
  Ne Eylerse MEVLAM Güzel Eyler...

 2. #2
  CanCeylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanCeylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Super Moderator
  Üyelik tarihi
  14.Mart.2014
  Mesajlar
  2,640
  Tecrübe Puanı
  8
  Beyin Tümörü Ameliyatı Sonrası Komplikasyonlar

  Ameliyat sonrası uyanan hastada en sık rastlanılan şikayet baş ağrısı, halsizlik ve yorgunluk hissidir. Baş ağrısı birkaç gün sürebilir. Hastanın halsizlik süreci ise daha fazla sürebilir.
  Beyin ameliyatları sonlandırılırken en önemli aşamalardan biri beyin dokusunda kesinlikle kanama olmamasının sağlanmasıdır. Ancak tüm gösterilen özen ve dikkate rağmen ameliyat sonrası kanama nedeniyle hastaların yeniden acil şartlarda ameliyata alınması gerekebilir.
  Enfeksiyon sorunu ise yara yerinde, kafatasını oluşturan kemik dokuda veya beyin dokusunda oluşabilir. Bu durumda da ilaç tedavisi ve/veya cerrahi tedavi yapmak gerekebilir.
  Diğer görülen bir sorun da beyin ödemidir. En basit anlatımla beyin dokusundaki hücrelerin su içeriğinin artmasıdır. Çoğunlukla steroid içeren ilaç (kortizon) ve/veya beyin hücresi su içeriğini azaltmaya yarayan bir grup ilaç kullanılarak beyin ödemi sorunu çözümlenebilir. Cerrahi tedavi yapılması gerekirse, beyin su kesesi içine konan tüp ile beyin suyu dışarıdaki bir torba içine veya karın boşluğu içine yerleştirilen kateterle karın boşluğuna yönlendirilerek kafa içi basıncı azaltılır.
  Tümöral oluşumun bulunduğu yer, büyüklük, kullanılan cerrahi yöntem ve yola göre bazen hastalarda kol veya bacaklarda kuvvet kaybı, düşünme, görme ve konuşma, olayları değerlendirme ve yargılamada sorunlar ortaya çıkabilir. Bu sorunlara ait riskler, ameliyat öncesi yapılan görüntüleme yöntemleri ile kısmen öngörülebilir. Bu sorunların büyük kısmı ameliyat sonrası zamanla azalır veya kaybolur. Ancak bazı bozukluklar kalıcı olabilir.
  Hastalar ameliyat öncesinde tümörün yaptığı etkiyle, ameliyattan sonra da cerrahinin yarattığı etkiyle nöbet (epileptik atak) geçirebilirler. Bu durumda hastaya epilepsi hastalarında kullanılan ilaçlardan birinden başlanır. Hastanın bu ilacı düzenli kullanması sağlanır. Çünkü bu ilaçların etki edebilmeleri için belirli bir kan düzeyinde olması gerekir. Bu düzey 20 günlük ilaç kullanımı sonrası kontrol edilerek, gerekirse doz ayarlaması yapılmalıdır. Ayrıca bir çok epileptik atak önlemeye yönelik ilaç karaciğer üzerine ve kan tablosuna olumsuz etki yaratma potansiyeline sahiptir. Bu nedenle 3 ayda bir tam kan ve karaciğer fonksiyon testleri yapılarak hastanın kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca nöbet geçiren hastalar yaşamlarında bazı durumlarda (araç kullanmak, denizde yalnız başına yüzmek gibi) özel dikkat göstermeli ve kendi yaşamıyla beraber diğer bireylerin de yaşamını tehlikeye atmamalıdır.
  Ne Eylerse MEVLAM Güzel Eyler...

 3. #3
  CanCeylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanCeylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Super Moderator
  Üyelik tarihi
  14.Mart.2014
  Mesajlar
  2,640
  Tecrübe Puanı
  8
  Beyin Tümör Ameliyatı Sonrası Yaşam
  Beyin tümörü tanısı almış hastanın ameliyatı başarıyla sonlanıp, hastaneden taburcu olduğu zaman hastamız ve ailesi için tamamıyla farklı bir yaşam başlamış, olacaktır. Bu yaşam tarzının nasıl olacağı ve bu aşamadan sonra ek tedavi gerekip gerekmeyeceği konusunda bir çok etken arasında en önemlisi; hastanın patolojik tanısıdır. Patolojik sonuca bazen ameliyatlarda uygulanan acil patolojik çalışma ile (frozen (dondurulmuş) doku biopsisi) ile hemen ulaşılabilirken, çoğunlukla patolojik tanıya 5-8 gün arası bir dönemde laboratuarda özel patolojik boyanma süreçleri sonrası ulaşılabilir.
  Ameliyat sonrası yaşamı etkileyen diğer etkenler, hastanın yaşı, ameliyat öncesi klinik durumu, hastanın yaşı, tümörün tümünün çıkarılıp çıkarılmadığı, ek tedavi gerekliliği olup olmadığı, ameliyat sonrasındaki kognitif işlevlerinin yeterliliği ve ek tedavi gerekip gerekmediğidir. Tüm bunlar hekim, hasta, hasta yakınları ve gerekirse psikiyatrist desteği ile ortak değerlendirilmeli, hastaya ameliyatı yapan hekim olmanın yanında sosyal yaşamda da destek alabileceği noktalarda yardımcı olunmalıdır.
  Ameliyat sonrası inme (felç), ciddi entellektüel işlev bozukluğu, yatağa bağımlılık görülebilir. Bunların ameliyat sonrası olabilirliği her zaman var olsa da; genel görülme oranı düşüktür. Ameliyat sonrası ölüm ise çok nadirdir. Ameliyat öncesi öngörülebilen ciddi sekel olasılığı varsa, bu mutlaka hasta ve aile ile açıkça konuşulmalıdır.
  Ne Eylerse MEVLAM Güzel Eyler...


Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

sayaç DMCA.com Protection Status
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp,yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımları iletişim bölümünden bizlere bildirebilirsiniz..Flatcast.web.tr Yönetmi