Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor
 1. #1
  BOZKURT-03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  BOZKURT-03 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Vip-Üye
  Üyelik tarihi
  21.Aralık.2013
  Mesajlar
  464
  Tecrübe Puanı
  6

  Timarli sipahiler

  TIMARLI SİPAHİLER:

  Tımarlı sipahiler, Eyalet askerlerinin dolayısıyla Osmanlı ordusunun en önemli kesimiydi. Türkler’den oluşurdu. Tımarlı sipahiler tımar sahiplerinden ve bunların beslemekle yükümlü oldukları askerlerden meydana gelirdi. Bir sefere gitmeden 2-3 ay önce tımarlı sipahilere hazır olmaları emredilirdi. Bütün sipahilerin sefere katılması zorunluydu. Sipahilerin subaylarına Alaybeyi denirdi. Her alaybeyi 1000 sipahiye kumanda ederdi. Silahları kılıç, ok, kalkan, mızrakdı. Her sipahiye birde at verilirdi. Başlarında miğfer, üstlerinde zırh bulunurdu. Tımarlı sipahiler atlı olduklarından hızlı hareket edebiliyorlardı. Bu nedenle düşmanı çember içine almak ve kaçan düşmanı kovalamak onların göreviydi. Akıncılar sınır boylarında oturur, seferde ordunun güvenliğini sağlardı. Bir kaç dil bilen tımarlı sipahiler istihbarat görevi yaparlardı.
  20 yıl Türkiye’de diplomat olarak kalan (1661-1681) Lord Paul Rycault (Ricaut), Tımarlı Sipahiler için şöyle der:

  “Tımarlı Sipahisi, Türk Ordusu’nun en iyi kısmıdır. Arz’ın (Yeryüzünün) o derecede büyük bir kısmını fetheden, işte bu süvari askeridir.”

  Tımarlı Sipahiler, Osmanlı Devleti ordusunun temel taşı niteliğindeydiler. Devletin büyümesinde birinci derecede tesirli olan topraklı süvari teşkilâtıydı. Tımarlı Sipahi ordusunun kuruluş ve gelişmesi, esas olarak tımar rejimine dayanmaktaydı. Tımar rejimini tarihî şartlara göre Osmanlı geliştirdi ve evrensel devletini bu temel üzerinde kurdu. Tımar, Osmanlı İmparatorluğu’nda kamu arazisi (mirî) dâhilinde, yönetimi sipahiye bırakılmış olan verimli topraklara verilen addı.

  Tımarlı sipahilerin kaynağı, daha kuruluştan itibaren tamamıyla devletin fetih politikasına dayanırdı. Tımar almak ve Sipahi sınıfına girmek için, padişah seferlerine, gazâya katılmak ve yararlık göstermek şarttı. Tımar tevcihleri, daha ziyade fethedilen topraklar üzerinde yapılırdı. Böylece Rumeli’de ve Orta Avrupa harp meydanlarında Anadolu’dan gelen binlerce Türk gönüllü veya akıncı, büyük yararlıklar karşılığında fethedilen topraklarda tımarlı sipâhî olarak yerleşirlerdi. Büyük seferler sırasında padişah, Anadolu’ya fermanlar göndererek meydanlarda okuturdu, gönüllü gençleri gazâya çağırırdı ve yararlık göstereceklere tımar vadinde bulunurdu. Bu usûlün Osmanlı Devleti’nin başlangıcından itibaren kullanıldığı anlaşılmaktadır. Nitekim 1301’de Baphaeon (Koyun Hisar) Savaşı’nda Osman Gazi’nin kuvvetlerinin bir kısmı süvariydi. Bu Gaziler, gazâ yapmak ve dirlik sahibi olmak için onun bayrağı altına koşan gönüllü Türkler’di.

  Osmanlı Devleti’nin vergi sistemi ve toprak siyâseti yanında eyâlet idaresinin temeli de tımar rejimiydi. Osmanlı, evrensel bir politika güttüğü için Hristiyan Avrupa’nın en büyük ordularıyla savaşmak mecburiyetinde bulunduklarından, devletin bütün kaynaklarını bu mücadeleler için seferber edecek şekilde teşkilâtlanmışdı.

  Kaynak: Uzunçarşılı, İsmail Hakkı (1988) Osmanlı Devleti Teşkilatından Kapukulu Ocakları. Cilt 2. Cebeci, Topçu, Top Arabacıları, Humbaracı. Lağımcı Ocakları ve Kapukulu Süvarileri. Ankara:Türk Tarih Kurumu ISBN 975-16-0058-8
  Konu Bilgileri

 2. #2
  CanCeylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  CanCeylan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Super Moderator
  Üyelik tarihi
  14.Mart.2014
  Mesajlar
  2,640
  Tecrübe Puanı
  8
  Emeginize Saglik... BOZKURT-03
  Ne Eylerse MEVLAM Güzel Eyler...


Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

sayaç DMCA.com Protection Status
Sitemiz bir forum sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir.5651 sayılı yasaya göre bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.5651 sayılı yasaya göre sitemiz mesajları kontrolle yükümlü olmayıp,yasaya aykırı yada telif hakkı içeren paylaşımları iletişim bölümünden bizlere bildirebilirsiniz..Flatcast.web.tr Yönetmi